Úvodná stránka - Obec Jelka


Slovensky  Slovensky Magyar  Magyar

Pridať k obľúbeným stránkam

printer  vytlačiť  

Základné údaje o obciObec Jelka so svojimi 3800 obyvateľmi je jedna z najväčších a najstarších usadlostí okresu Galanta. Nachádza sa medzi Galantou a Bratislavou v nadmorskej výške 123 m na severnom brehu Malého Dunaja.
Život obce vo veľkej miere ovplyvňoval Malý Dunaj aj so svojimi nespočetnými mŕtvymi ramenami. Malý Dunaj sa hadí skoro 23 km v južnej časti chotára obce. Jeho význam v minulosti okrem rybárstva podporuje aj to, že ešte aj nedávno tu mlelo sedem vodných mlynov.
Rozloha katastra obce je 3292 hektárov, z toho Jelka 2427 a Nová Jelka  865. dnešná obec vznikla spojením Jelky a Novej Jelky r. 1960.

Samosprávny kraj: Trnavský  
Okres: Galanta
Región: Podunajský
IČO: 00306011
Počet obyvateľov: 3972
Rozloha: 3292 ha
Prvá písomná zmienka: v roku 1237


Symboly obceERB:

V hornej červenej polovici deleného štítu, medzi dvoma striebornými hviezdami je vyrastajúci zlatý, striebornou šabľou ozbrojený lev, v dolnej zelenej polovici beží po zlatej pažiti preskakujúc tri nízke strieborné stromčeky medzi dvoma vysokými striebornými stromami zlatý jeleň so striebornou zbrojou.

Pri tvorbe erbu sa vychádzalo z historických pečatných symbolov dvoch súčastí dnešnej spoločnej obce: pečate Jelky z konca 19. stor., v ktorej je zobrazený pod korunou erb s kráčajúcim levom, držiacim v pravej labe šabľu, a z pečate Novej Jelky z 18. stor. , v ktorej medzi dvoma vysokými stromami na pažiti jeleň preskakuje tri nižšie stromčeky. Výjav je doplnený dvoma hviezdami.

 

VLAJKA:

Tvorí ju šesť pozdĺžnych pruhov žltej, červenej, bielej, žltej, zelenej a bielej farby. Vlajka má pomer strán 2: 3 a ukončená je tromi cípmi.

Pečať obce je okrúhla, uprostred je obecný symbol a kruhopis OBEC JELKA ( priemer pečate je 35 mm).

Symboly obce boli schválené obecným zastupiteľstvom 4.4.1997.

 

Iné pozoruhodnosti


Pozornosť si zasluhuje športový areál s tribúnami pre viac ako 1000 ľudí, vybudovaný koncom sedemdesiatych rokov.

K významným objektom obce patrí aj miestne kultúrne stredisko s knižnicou a kinom,  moderná budova základnej školy s dvoma telocvičňami, moderná prečerpávacia budova vodného zdroja pitnej vody Jelka , rozširujúci sa kovoobrábací podnik ALU- Jelka .
- novinky e-mailom