Úvodná stránka - Obec Jelka


Slovensky  Slovensky Magyar  Magyar

Pridať k obľúbeným stránkam

printer  vytlačiť  

Dedinská zabíjačka


 

V dnešnej dobe sa obnovujú tradície, zvyky, obyčaje našich starých a prastarých rodičov. Jednou z najznámejších tradícií v minulosti bola dedinská zabíjačka, ktorá znamenala v živote rodiny nielen pracovnú, ale aj spoločenskú udalosť. Bola jedným z rozptýlení a príležitosťou na zábavu. Najviac ošípaných sa do nebeských pastvín pobralo pred Vianocami, aby bolo mäsko na sviatky a klobásky do kapustnice. Druhým zabíjačkovým termínom boli fašiangy, aby sa stihla zaúdiť šunka na veľkonočné sviatky.

Domáce zabíjačky sa stávajú folklórom a z gazdovských dvorov sa presúvajú na predmestia.  V poslednú februárovú sobotu sme v našej obci usporiadali prvú dedinskú zabíjačku, ktorej príprava zmobilizovala mnoho ľudí. Poslanci obecného zastupiteľstva, šikovní  mäsiari a ich pomocníci zaujali svoje miesta a dali sa do práce už v skorých ranných hodinách. Onedlho sa po okolí šírila príjemná vôňa zabíjačkových pochutín, lákajúca zvedavcov, gurmánov aj hladošov. Popri čakaní na prvé zabíjačkové špeciality mali možnosť ochutnať cigánsku pečienku a pomaškrtiť si na vynikajúcich lángošoch a šiškách. Postupne sa na stoloch objavovali zabíjačkové špeciality, podhrdlina, zabíjačkový perkelt (vese-velo), jaternice, krvavničky, klobásy, zabíjačková kapusta či zabíjačková kaša. Námestie sa naplnilo ľuďmi, ktorí ochutnávali a mnohí z nich, trpezlivo, v dlhých radoch čakali na čerstvé oškvarky a pečienku. Príjemná hudba, usmiate tváre, debatujúci ľudia, dobrá nálada, dobré pálenô... aj tak málo stačí ku šťastiu. Pre nás to znamenalo viac. Spojili sme sa pre spoločne strávené chvíle, pre spoločenstvo. Na chvíľu sme sa zastavili, všímali sme si jeden druhého.

 

Ďakujeme poslancom obecného zastupiteľstva, členom športového klubu FC Jelka, členom organizácie Csemadok, zamestnancom obecného úradu, pani kuchárkam našej školy a všetkým, ktorí sa akokoľvek pričinili a pomohli k úspešnej realizácii tohto podujatia. Zvlášť ďakujeme pánovi starostovi, Gabrielovi Kišovi, za pomoc pri uskutočnení tohto podujatia, ktoré sa dúfame, stane tradíciou.

 
 

- novinky e-mailom